Mennonici. Moda i kultura. Czy odrzucić postęp XXI wieku?

Prześlij swoim znajomymj...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Mennonici. Moda i kultura. Czy odrzucić postęp XXI wieku?

Mennonici, to zamknięta wspólnota,  która w odrzuca postęp XXI. Moda i kultura Mennonitów wśród restrykcyjnych nakazów i zakazów, jest bardzo wsteczna i  specyficzna . Co to znaczy?

Mennonici,  jako podstawę życia uważają wiarę chrześcijańska, a kultura ogranicza  się tylko  do wytycznych w Biblii. I tylko Biblia, czyli słowo Boże,  uznawana jest  za nieomylną.  Mennonici wierzą, że człowiek został oddzielony od Boga poprzez grzech, a  zbawienie jest możliwe , tylko dzięki niezasłużonej łasce Boga.  Łaska ta dostępna jest dzięki śmierci Jezusa na krzyżu i może być otrzymana jedynie przez  wierzących.

Mennonici żyją według określonych przez kościół zasad. A mianowicie:

  • chrzest młodzieży od 14. roku życia,  najczęściej przez polanie wodą głowy
  • możliwość wykluczenia z gminy wspólnoty grzeszników
  • kolegialność wyrażająca się w możliwości wyboru pastorów przez wiernych
  • całkowity zakaz noszenia i używania broni
  • zakaz przysięgania na cokolwiek
  • zakaz sprawowania wysokich urzędów

Mennoici. Moda i kultura. Czy odrzucić postęp XXI wieku?

Moda 

Mennonici, to ludzie, którzy sami ustalają kanony mody. Ubrania szyją kobiety, które są jednolite i skromne. Dla kobiet młodych i niezamężnych  przeznaczone są stroje w kolorach jasnych, natomiast mężatki noszą odzież w kolorach ciemnych. Obowiązują także nakrycia głowy. Nawet dziewczynki obowiązkowo noszą chustki na głowach.

Moda dla Panów również nie jest pod żadnym kontem zróżnicowana. Mennonici noszą identyczne koszule w kratę, a na głowach słomiane kapelusze. Spodnie uszyte są z drelichu i również takie same w całej wspólnocie.

Ani kobiety ani mężczyźnie nie mogą nosić żadnej biżuterii. Makijaż także jest zakazany.

 

Mennonici. Moda i kultura. Czy odrzucić postęp XXI wieku?

Kultura

We wspólnocie Mennonitów obowiązuje oddzielny język. Tylko nieliczne osoby znają angielski. Kontakt z cywilizacją jest absolutnie zakazany. Mennonici sami hodują bydło, drób i wszystko co może wy tworzyć ziemia. Do miasta jeżdżą tylko wybrane osoby, które robią niezbędne do życia artykuły.

Rodziny Mennonitów są bardzo duże. Jedenaścioro dzieci to normalna rodzina. W rodzinie role są podzielone . Kobiety gotują, piorą i szyją, oraz robią zakupy, po które jeżdżą bryczką.  Dla ludzi młodych normalna ulica to szok .Wspólnota prowadzi życie ascetyczne, a domostwo Mennonitów jest skromne. W domach nie ma żadnych ozdobnych przedmiotów. Tylko gołe białe  ściany stanowią oprawę dla codziennego życia. Prąd jest zakazany.

Posiłki są proste i  jedzone w ciszy. Nie znają słodyczy, ani żadnych przekąsek, czy deserów. Dwa razy w roku od święta dozwolone są lody, które kupowane są na oczekiwanej przez wielu wycieczce do cywilizowanych miejsc. Najbliższe małe miasteczka to dla wspólnoty metropolia! Lody jedzone są powoli i z uwielbieniem. Uważnie, aby nie uronić z wafelka ani jednej słodkiej kropelki.

Doktryną społeczności jest całkowita izolacja. Kultura zatrzymała się tutaj od wieków.

Chociaż niektóre osoby muszą ze względu na pracę posiadać telefon. Nie mogą jednak z niego korzystać dla potrzeb innych niż praca. Jeżeli korzystają, to muszą to robić w ukryciu, gdyż grozi im za to wyrzucenie ze społeczności.

Podobnie jest z muzyką. Mennonici nie tolerują muzyki. Muzyka jest uważana za grzech, a wszyscy, którzy jej słuchają to grzesznicy warci jedynie potępienia.

Na terenie kolonii zakazane jest posiadanie instrumentów muzycznych, Choć  dzieci lubią muzykę i podoba im się nowoczesność, to wszelkie prośby o dostęp do niej jest zakazany.

W społeczności Mennonitów najważniejszy jest pastor. To on może wyrzucić ze społeczności “niewiernych grzeszników”
Oczywistym zakazem również są używki. Kawa, alkohol i palenie papierosów są całkowicie zakazane.

Mennoici. Moda i kultura. Czy odrzucić postęp XXI wieku?

Mennonici mieszkają w różnych miejscach na świecie. Największe skupiska tej społeczności można spotkać w środku Amazonii w dżungli. Ale nie tylko. 300 tyś osób zamieszkuje obszar Paryża, mniejszości można spotkać we Francji, Niemczech i na Żuławach w Polsce.

Czy odrzucić postęp XXI wieku i jego udogodnienia?

Wybór zostawiam Tobie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *